Stensballe IK Fodbold inviterede i går til den årlige “Pigeraket”, hvor alle de yngste piger inviteres til en sjov dag, hvor de kan prøve kræfter med fodboldspillet gennem masser af fantasifulde lege og aktiviteter.

Det gik over alt forventning hvor omkring 65 piger i alderen 5-11 år var kommet for at tage raketten ud i solsystemet.

Pigerne skulle blandt andet forbi Mælkevjen, Saturn og Solen, sammen med klubbens frivillige hjælpere og repræsentanter fra DBU, der var med til at guide hele vejen igennem solsystemet mod den sidste og afgørende opgave: at samle nøglen til klubhuset.

Træningen startede kl. 13.00 og alle piger landede sikkert med raketten igen kl. 15.15, hvor træningen sluttede. Det var en rigtig god dag med lækkert vejr og mange glade piger. 

Der arbejdes nu på at starte klubbens nye U6/U7-pigehold op, hvor der vil komme info om træningstider osv. inden længe.

X